Vytvorte si vlastnú zbierku a nechajte ju rozprávať príbeh

Predmety rôzneho charakteru a obdobia o vás napovedia to, kým ste boli, kým ste a akou osobou sa chcete stať. Preto nepodceňujte symboliku predmetov a založte si vlastnú zbierku. Ak neviete ako na to, poradíme niekoľko osvedčených tipov.

Vytvorte si vlastnú zbierku a nechajte ju rozprávať príbeh

Vytvorte si vlastnú zbierku a nechajte ju rozprávať príbeh (Foto: unsplash.com)

Rokmi overené sú zbierky kníh, obrazov a iného umenia. Týmto nič nepokazíte a ich výberom viete o sebe napovedať niekedy viac, ako slovami. Antika sa vracia do modernej doby. Kombinácia rôznych kúskov bytových doplnkov, textúry a štýlu je v kurze. Aj toto môže byť cesta, ako si vytvoriť vlastnú zbierku a nechať ju tak rozprávať svoj príbeh.

Pri žiadnej zbierke to však netreba preháňať. Samozrejme máme na mysli len to, ako sa ju rozhodnete vystavovať. Ak chcete v miestnosti niečím upútať, zamerajte sa na jeden predmet. Viacero dominantných kúskov, ktoré si žiadajú pozornosť, je skôr na škodu ako úžitok. To platí aj pri prezentovaní zbierok.

Takéto zbierky vzácnych predmetov majú okrem estetickej, nostalgickej, či inej hodnoty, aj hodnotu finančnú. Tá každým rokom rastie, avšak je dôležité zachovávať kvalitu daného predmetu. Preto je dôležitá riadna údržba a spôsob uskladnenia. Na rôzne zberateľské predmety má rôzny vplyv priame slnečné žiarenie alebo vlhkosť vzduchu.