Otravné muchy – ako sa ich v interiéri zbaviť raz a navždy

S prichádzajúcim letom mávame kvôli rastúcej teplote doma čoraz častejšie a dlhšie otvorené okná či dvere. Aj preto sa nám dovnútra veľakrát dostane nielen ľahký letný vánok, ale aj nepozvaná návšteva v podobe okrídleného hmyzu. Príkladom takejto návštevy sú muchy. Čo robiť, aby si z vašej kuchyne neurobili reštauráciu all you can eat?

Otravné muchy - ako sa ich v interiéri zbaviť raz a navždy

(zdroj: unsplash.com)

Aj muchy sú nebezpečné

Muchy síce nie sú nebezpečné, čo sa štípania týka, ale zvuk, ktorý vydávajú (obzvlášť, ak ho počúvame celý deň), dokáže pekne vytočiť. A čo je ešte horšie, voľne sadajú na potraviny a jedlo. Keďže muchy sa v exteriéri pohybujú hlavne v kontaminovaných priestoroch ako sú odpadkové koše, môžu prenášať rôzne patogény aj do domáceho prostredia a byť tak zdraviu nebezpečné. Pomocníkom môžu byť sieťky na oknách, ale ak občas otvoríte balkónové dvere, je viac, než isté, že pár ich naletí aj cez tú najmenšiu štrbinu. Čo teda robiť, aby k vám muchy vôbec nenaleteli, prípadne hneď hľadali tú najkratšiu cestu von? Z jednoduchého triku, s ktorým prišli južania, budete možno prekvapení.

Skúste ich “ožiariť”

Potrebujete len pár obyčajných vecí, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti – bežné igelitové vrecúško, vodu a mince. Toto priehľadné igelitové vrecko naplňte vodou, vhoďte doňho pár kovových mincí, vytlačte prebytočný vzduch a uzavrite. Ak nechcete použiť mince, môžete do vrecúška vložiť aj kúsky alobalu. Takýto “balíček” následne zaveste do okna, na balkón, alebo terasu, alebo kdekoľvek, kde máte s muchami najväčší problém. Prečo navonok banalita na muchy funguje? Súvisí to s ich zrakom a zloženými očami. Oko muchy, ktoré je zložené z veľkého množstva malých očiek, spôsobuje, že mucha má na svet mozaikový pohľad. Ak sa v jej zornom poli objaví takéto ligotavé vrecko, mucha uvidí tento obraz mnohonásobne a zmätie ju to natoľko, že ju to v podstate odplaší. Nevýhodou tohto triku je, že funguje len počas slnečného počasia, pretože slnko musí vytvárať na minciach alebo alobale odlesky, ktoré muchám pripomínajú vodné plochy, a tie príliš neobľubujú.

Krajným riešením sú aj mucholapky

V prípade, že si chcete poradiť s muchami aj za nepriaznivého počasia, vyskúšajte napríklad niektorú z domácich pascí. Napichajte napríklad do jabĺk klinčeky a rozmiestnite ich po dome tak, aby v každej miestnosti bolo aspoň jedno. Podobne poslúži aj levanduľa vylúhovaná v horúcej vode, citronela nakvapkaná do kokosového oleja alebo škorica, cesnak a feferónky, ktoré spolu zmiešate a rozsypete okolo domu. V prípade, že máte s muchami naozaj veľký problém, siahnite po riešeniach z obchodu v podobe mucholapiek, elektrických lapačov či sprejov. Na ich nákup môžete využiť napríklad naše zľavy a kupóny. Mucholapky, ktoré si pamätáme ešte z detstva, síce nie sú veľmi estetickým “lapačom”, ale fungujú veľmi účinne. Pri sprejoch si dajte pozor, aby ste nepostriekali jedlo, zvieratá či ľudí. Mucholapku si môžete vyrobiť aj sami – stačí naliať jablčný ocot do pohára, ktorý následne prikryjete priehľadnou kuchynskou fóliou a nožíkom narežete niekoľko dierok. Ocot je skvelým bojovníkom so škodcami, za zmienku ešte stojí napríklad ocot na mravce alebo octový roztok na komáre namiesto repelentu. Najlepšou cestou k zbaveniu sa múch je aj prevencia. Nenechávajte v domácnosti odkryté smetné koše či neprikryté jedlo. To totiž často svojím zápachom vytvára arómu, pre muchy priam neprehliadnuteľnú a lahodnú.