Ako sa starať o rezané kvety, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Či už dostanete kvety od partnera na narodeniny alebo si len sama kúpite tulipány doma do vázy, určite by ste chceli, aby vám vydržali čo najdlhšie. No na to, aby vám rýchlo nevyschli alebo nezvädli príliš rýchlo, mali by ste sa o ne dostatočne starať. Ako teda docieliť, aby vám rezané kvietky vydržali čo najdlhšie? 

Ako sa starať o rezané kvety, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Ako sa starať o rezané kvety, aby vám vydržali čo najdlhšie? (Foto: pixabay.com)

Čo spraviť prvé?

Keď kyticu dostanete alebo chcete darovať, aj vtedy treba dodržiavať pár pravidiel, vďaka ktorým budú kvety dlhšie rozkvitnuté. Rezané kvety sú veľmi háklivé na zmenu teplôt, preto ak je vonku zima, nenechávajte kvety v takejto teplote na dlhšiu dobu. Ak ste ich ale vonku mali, pri uskladnení by ste ich mali nechať chvíľu v papieri, aby si postupne na izbovú teplotu zvykli. Určite ste už počuli o tom, že stonku kvetov treba postupne zrezávať, aby neustále nasávali vodu. Kvety z ruže zrezávajte do šikma, slnečnice sa zrezávajú do kríža a chryzantémy sa len zalamujú.

Voda vo váze

Čo sa týka vlahy pre kvety, tak by mala byť voda vo váze neustále čerstvá a skôr studená ako teplá. Mali by ste ju meniť každý deň a ak ste s kvetmi dostali aj výživu, tak stačí vymienať vodu raz za tri dni. Výška vody by mala byť do 3/4 z výšky stonky, no všeobecne sa riaďte pravidlom, že by mali byť ponorené len stonky, nie listy. Kvetom vadí priame slnko a prievan, preto ich radšej umiestnite do rohu, aby sa vám aj opreli o stenu.