Výber benzínovej kosačky – ktoré parametre sú najdôležitejšie?

Benzínová kosačka nie je malá investícia, takže je dôležité, aby ste jej nákup dobre zvážili. Ako prvé by ste si mali stanoviť vlastné požiadavky a podľa toho si určíte aj rozpočet. Tiež je dôležitá rozloha záhrady, ako často plánujete kosiť a či by sa vám hodila benzínová alebo elektrická kosačka. Keď už máte požiadavky stanovené, tak sa môžete pustiť do výberu. 

Výber benzínovej kosačky – ktoré parametre sú najdôležitejšie? (Foto: unsplash.com)

Ako vybrať podľa typu trávnika

Sú 3 parametre, ktoré súvisia s vlastnosťami trávnika. Je to veľkosť kosenej plochy, členitosť terénu a druh trávnika. V prípade naozaj veľkej plochy odporúčame benzínovú kosačku. V menších záhradách oceníte akumulátorovú kosačku, ktoré majú nižší výkon, no sú tiché a bez kábla. Členitosť terénu súvisí s tým, či máte v záhrade záhony alebo chodníky. Ak je terén svahovitý alebo do kopca, oceníte kosačku s vyšším výkonom a pohonom. Čím hustejší je trávnik, tým to bude vyžadovať vyšší výkon a silu kosačky, aby ste s kosením nemali žiadny problém.

Všetky dôležité parametre

Tak, poďme teraz ku všetkým dôležitým parametrom, ktoré sú pri výbere kosačky dôležité. V prvom rade je to výkon. Závisí to od výkonnosti motora. Zapamätajte si, že kvalitný motor by mal byť ľahko naštartovateľný, výkonný, tichý a nesmie sa zasekávať. Dôležitá je aj životnosť motora, čo si viete poistiť aj predĺženou zárukou u predajcu. Ďalším kľúčovým parametrom je šírka záberu. Čím širší záber má kosačka, tým menej chodenia vás pri kosení čaká. Záber býva v rozmedzí od 32 do 53 centimetrov a tento parameter by sa mal odvíjať od veľkosti záhrady. 

Veľkosť zberného koša je ďalším dôležitým parametrom. Hlavne ak s ním nechcete chodiť stále hore-dole. Na výber máte textilný a plastový kôš. Textilný kôš sa prevetráva, je ľahký, odolný a tráva v ňom nebude hniť. Plastový kôš sa ľahko umýva, no tráva v ňom môže zahnívať a tiež sa môže jednoduchšie poškodiť. Nezabúdajte pri nákupe aj na pojazd, ktorý vám uľahčí prácu. Tento parameter súvisí aj s výkonom kosačky.