Pravidelná starostlivosť o koženú a látkovú sedačku

Rohové sedačky ako aj účkové sedačky z textilu, ekokože aj kože sú obľúbené a hlavne priestrannejšie ako pohovky. Každý materiál ale potrebuje pravidelnú údržbu, aby si svoj vzhľad a funkčnosť zachoval čo najdlhšie. Výnimkou nie je ani nábytok.

Pravidelná starostlivosť o koženú a látkovú sedačku

Pravidelná starostlivosť o koženú a látkovú sedačku (Foto: sedackynamieru.sk)

Ako by mala vyzerať starostlivosť o koženú sedačku?

Kožené a stále aj moderné rohové sedačky sú pomerne nákladná záležitosť a tak by mala byť pravidelná údržba samozrejmosťou. Pravá koža je prírodný materiál, ktorý je trvácny, ale vyžaduje si určitú starostlivosť. Základom je dobré umiestnenie sedačky. Nemala by sa nachádzať v tesnej blízkosti radiátora, odstup by mal byť minimálne 30 cm. Problémom je aj priame slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť zmenu farby.

Kožené sedačky je potrebné zhruba raz ročne impregnovať, resp. ošetriť prípravkom určeným na kožu. Nikdy nepoužívajte čistiace alebo chemické prípravky, ktoré nie sú výslovne určené na kožu. Prachu sa zbavíte pomocou vysávaču a vlhkej handričky namočenej v čistej vode. Nič viac a nič menej.

Textilné sedačky a ich údržba

Pri umiestnení textilných sedačiek platí to isté ako pri kožených – miesto bez priameho slnečného žiarenia a blízkosti zdroja tepla. Pekné účkové sedačky môžu mať textilný poťah z rôznych materiálov a od toho sa odvíja aj starostlivosť.

Dodávateľ by vám mal dať odporúčanie ako čistiť čalúnenie. Obvykle je sedačku možné povysávať, aby ste sa zbavili prachu usadeného vo vnútri. Odporúča sa použiť nadstavec pre čalúnenie.

K pravidelnej starostlivosti patrí aj tepovanie, ktoré by sa malo spraviť 1-2 – krát ročne. Ako už bolo spomenuté, materiál a jeho vlastnosti sú rôzne a najlepšie je nechať tepovanie na profesionála. Pri nehodách s rozliatym nápojom je dôležité tekutinu čo najskôr odsať a miesto vyčistiť vlhkou handričkou, prípadne namočenou v mydlovej vode. Ak sa vám nepodarí škvrnu úplne odstrániť, treba použiť čistiace prípravky určené na textilné čalúnenie. Nie je to nič náročné, no treba postupovať opatrne.

Text:PR