Najlepší pomocník na zimu? Ten správny krb alebo kachle

S klesajúcimi stupňami a rastúcim pocitom chladu prichádza aj otázka ako sa zohriať. Krb alebo kachle prinášajú výborný spôsob vykurovania, ktorý je nielen účinný, ale zároveň v sebe skrýva nenahraditeľný zážitok z ohňa.

Najlepší pomocník na zimu? Ten správny krb alebo kachle

Najlepší pomocník na zimu? Ten správny krb alebo kachle (Foto: bigstockphoto.com)

Krb alebo kachle?

V dnešnej dobe sa už len ťažko hľadajú rozdiely medzi kachľami a krbom, pretože sa v oboch prípadoch estetické stvárnenie výrazne posunulo vpred. Aký je teda vlastne rozdiel medzi nimi? Podľa definície je krb zariadenie slúžiace na začlenenie ohňa do interiéru, čo bola v podstate aj jeho primárna funkcia. Dá sa však používať aj na vykurovanie. Klasický krb s otvoreným ohňom sa dnes už v interiéroch používa len ojedinele, a to kvôli náročnej údržbe. Kachle sú určené na úsporné vykurovanie interiéru, čo však neznamená, že musí ísť o škaredé kúsky. Okrem estetickej hodnoty dokážu výborne akumulovať teplo, majú vyššiu účinnosť a nízku produkciu emisií a popola. Tiež už nevyžadujú toľko priestoru ako kedysi.

Krb ako výhodná investícia

Ak investujete do kvalitného krbu či kachlí, verte, že sa vám financie vrátia. Prevádzkové náklady sú totiž nižšie ako v prípade ostatných spôsobov vykurovania. Ak je krb kvalitný, vydrží bez problémov aj niekoľko generácií. Správne vybraný a zrealizovaný krb sa ľahko stáva aj ozdobou interiéru

Zdravé teplo

V prípade krbov či kachlí ide v podstate o jedno z najzdravších spôsobov vykurovania. Na ploche miestnosti vznikajú rozdielne teploty a vy si môžete vybrať, či sa chcete nahrievať v blízkosti krbu alebo radšej chladnúť trochu ďalej. Ľudský organizmus totiž potrebuje k rôznym aktivitám rôzne teplotné podmienky. Kúrenie drevom je výhodné aj po inej stránke. Ide v podstate o jediný jednoduchou ľudskou silou obnoviteľný a nezávislý zdroj energie a tepla.

Text: PR