Výhody okenných klimatizácií

Klimatizácie sa pomaly stávajú štandardom nie len v kanceláriách a skladoch, ale aj v bytoch a rodinných domoch. Obvyklou motiváciou k inštalácií okennej klimatizácie sú horúce letné dni a noci. Využívajú sa ale aj v miestnostiach, ktoré si vyžadujú stabilnú teplotu ako sú napríklad serverovne či predajne.

Výhody okenných klimatizácií

Výhody okenných klimatizácií (Foto: eprofi.sk)

Prečo práve okenná klimatizácia

Okenná klimatizácia nemá vonkajšiu jednotku, takže je ideálny v prípade, že na ňu z vonkajšej strany nemáte priestor. Využiť sa dá napríklad aj v historických budovách, v ktorých nie je možné realizovať stavebné úpravy alebo umiestniť na fasádu vonkajšiu jednotku klimatizácie. Výhodou je nízka spotreba energie, jednoduchá a rýchla inštalácia a vysoký výkon v porovnaní s mobilnými klimatizáciami. Okenná klimatizácia je aj cenovo dostupnejšia ako splitové klimatizácie, navyše nie je potrebná ani investícia do stavebných úprav a inštalácie. Okenná klimatizácia, ako už vyplýva z názvu, sa totiž inštaluje do okenného otvoru alebo pripraveného otvoru v stene. Montáž môžete zvládnuť aj samy, pokiaľ to ale chcete mať za sebou čo najrýchlejšie a s istotou, že je všetko v poriadku využite radšej služby odborníka.

Čo si všímať pri výbere klimatizácie

Pri výbere klimatizácie je podstatný výkon a veľkosť klimatizovaného priestoru. Tieto dva parametre spolu úzko súvisia a pri každej klimatizácií by malo byť uvedené, pre aký veľký priestor je určená. Okenné klimatizácie s výkonom 3,7 kW (kilo watt)sú optimálne pre miestnosti z rozlohou 16-24 m2. Či bude výkon dostatočný závisí aj orientácie priestoru podľa svetových strán, tepelnej izolácie priestoru, množstva elektrospotrebičov v miestnosti a pod. Je preto vhodné nakupovať v špecializovaných predajniach, v ktorých vám poskytnú aj odborný názor a skúsenosti. Pred nákupom si overte aj hlučnosť klimatizácie, pretože tie okenné sú o niečo hlučnejšie ako splitové.

Text:PR