Oceňte výhody travertínu aj vy a urobte si z neho dokonalý obklad

Prírodný kameň travertín je známy už od staroveku alebo skôr od čias starého Ríma. Medzi najznámejšie stavby, pri, ktorých bol použitý, patria rímske Koloseum, fontána di Trevi, Teatro Marcello, Katedrála svätého Petra vo Vatikáne, kostol San Marco, rovnako ako Justičný palác v Ríme. Prvý most, ktorý bol postavený v meste Rím, bol tiež dokončený týmto prírodným kameňom.

Oceňte výhody travertínu aj vy a urobte si z neho dokonalý obklad

Oceňte výhody travertínu aj vy a urobte si z neho dokonalý obklad (Foto: travert.sk)

Praktické použitie travertínu

Jeho výhody ale môžete oceniť aj vo svojom interiéri. Vo forme moderného obkladu, ktorý časom nestarne a ani nestráca na svojej kráse. Tento materiál je vhodný na brúsenie a leštenie. Práve z tohto dôvodu sa travertín používa často aj pri konštrukcii a obložení budov, ktoré majú byť reprezentatívne.

V dávnych dobách bol travertín používaný iba na výrobu podporných stojanov a na založenie rôznych štruktúr, pričom vonkajšie a vnútorné steny boli postavené z iných materiálov. Ale po chvíli sa travertín stal plnohodnotným samostatným stavebným materiálom na výstavbu verejných aj súkromných domov.

Prečo je tak veľmi obľúbený?

To bolo spôsobené hlavnými vlastnosťami materiálu. Jednoduché spracovanie, vysoká spoľahlivosť a príjemná farba. Stal sa prestížnym materiálom, z ktorého boli postavené mestské brány, mosty, amfiteátre, akvadukty a cisárske budovy. Dnes už aj vaše domy a byty.

Jeden z mála dokonalých obkladov

V súčasných podmienkach ho môžeme použiť aj ako kvalitnú dlažbu na terasu a nemusíme sa pritom obávať, že by časom zmenil svoj tvar, štruktúru a ostatné vlastnosti. Práve naopak, travertín je jeden z mála prírodných kameňov, ktorý pre svoje veľké množstvo výhod používajú stavbári a dizajnéri v interiéri aj exteriéri.

Vzhľadom na vonkajšiu podobnosť niektorých odrôd tohto „plemena“ s drevom, je dokonale kombinovaný s nábytkom, ako aj s inými obkladovými materiálmi.

Pórovitá štruktúra kameňa umožňuje naplniť bunky špeciálnym priehľadným roztokom, a tým zachrániť príťažlivosť kameňa. Tak sa o tom presvedčte a nechajte si ním spríjemniť aj vaše bývanie.

Text: PR