Koľko vám ušetrí umývačka riadu?

Umývačka riadu je síce najprv investíciou, no časom sa to vráti. Či už v podobe ušetrenej vody, elektriny, ale aj času. Oplatí sa ju teda kupovať?

Koľko vám ušetrí umývačka riadu?

Koľko vám ušetrí umývačka riadu? (Foto: unsplash.com)

Spotreba vody

Samozrejme, všetko záleží od toho, akú umývačku riadu si kúpite. Ale povedzme si to všeobecne. Pri ručnom umývaní riadu po večeri (večera o 12 osobách) miniete približne 130 litrov vody. To je trošku rozdiel, keďže čo sa týka umývačky, miniete približne 10 litrov. Takže, čo sa týka spotreby vody, umývačka sa naozaj oplatí, a to aj vzhľadom na životné prostredie.

Energie

Tie najnovšie modely sa majú čím chváliť. Pri najvyšších úsporných triedach je už spotreba energie o 70% nižšia ako spotreba energie v triede A. Aj pri tomto faktore závisí od modelu umývačky, niektoré majú také programy umývania, ktoré vyslovene slúžia na úsporu energií a aj vody.

Ak premýšľate nad umývačkou riadu, rozhodne vám to odporúčame. Jediné nevýhody, ktoré sa s tým spájajú sú, že potrebujete na ňu uvoľniť miesto pre ňu v kuchyni a ak nemáte príliš veľa členov v domácnosti, riad môže v umývačke dlho stáť a niektoré pozostatky potravín môžu zapáchať. No keďže je umývačka väčšinou zatvorená, nie je to až taký problém.