Dominanta jedálne – miesto, kde sa schádza rodina

Jedáleň je miesto, kde sa po uponáhľanom dni v práci alebo v škole stretávajú všetci členovia rodiny, zasadnú za spoločný stôl, debatujú a vychutnávajú si v prítomnosti najbližších dobré jedlo. Aj preto je dôležité, aby bol jedálenský kút zariadený tak, aby sa v ňom všetci cítili príjemne.

Dominanta jedálne - miesto, kde sa schádza rodina

Dominanta jedálne – miesto, kde sa schádza rodina (Foto: PR)

Jedáleň je väčšinou centrom diania v dome, stredobodom domácnosti, kde sa pri raňajkách či večeri rozoberajú všetky dôležité udalosti, robia rozhodnutia, kde sa posedáva so susedmi pri šálke kávy alebo riešia problémy pri dobrom jedle. Za stolom sa chce rodina cítiť vítaná a uvoľnená, preto záleží na tom, aby bolo jedálenské prostredie zariadené útulne a nepôsobilo chaoticky.

Vyberajte podľa priestoru

Dominantou jedálne je jednoznačne veľký jedálenský stôl. Samozrejme, treba vždy brať do úvahy priestor, kde sa bude nachádzať. Aj keď každá žena túži po obrovskom stole, kde si môžu sadnúť aj ostatní členovia rodiny počas návštevy a veľkých sviatkov, nie vždy to dom alebo byt umožňujú. Netreba za každú cenu do malého priestoru tlačiť obrovský stôl. Po prvé to nebude vyzerať esteticky a po druhé zaberie zbytočne miesto, ktoré môže miestnosť zväčšiť a dodať jej potrebný šmrnc.

Ekológia a zdravý životný štýl

Presne to sú dve heslá, ktorých je dobré sa držať, pretože hrajú hlavnú úlohu v tohtoročnom zariaďovaní jedálne. Rátajú sa všetky ručne robené a upravované časti nábytku či doplnkov a rozhodujúce slovo má striedmosť. Základom je, aby bol kút určený na stolovanie vzdušný a nie zahádzaný zbytočným množstvom harabúrd. Miestnosť potrebuje dýchať rovnako ako ľudia. Ak chcete kráčať ruka v ruke s moderným trendom, vyberať by ste mali z tradičných materiálov, ako je surovo, ale teplo pôsobiace drevo či chladný kov, ktoré sa navzájom vhodne dopĺňajú.

Okrúhly verzus hranatý

„Najviac žiadané sú stále masívne jedálenské stoly z tmavého dreva. Aby vynikli, potrebujú však na svoje umiestnenie dostatočne veľký priestor,” upozorňuje Martin Škrabala, vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok. K obľúbeným patrí najmä ten z duba. Treba mať však na pamäti, že masívny drevený stôl si vyžaduje pravidelnú údržbu. Musí sa impregnovať a ošetrovať špeciálnymi olejmi, ktoré sú určené na nábytok. U dobrého obchodníka nájdete aj špeciálnu melamínovú úpravu, ktorá sľubuje vyššiu odolnosť povrchu stola.
V prípade, že sa radi vidíte v úlohe hostiteľov a chodí k vám veľa priateľov a známych, môže byť tým pravým orechovým rozkladací stôl. „Dôležité je, aby mal pevnú a stabilnú konštrukciu. Dnes už z hľadiska trendu nie je dôležité, či ide o pozdĺžny alebo okrúhly stôl,” ozrejmuje Škrabala. Kedysi sa do jedálne dávali najmä okrúhle a oválne stoly, posledné roky prevládali klasické obdĺžniky a štvorce. Teraz sa tento mix spája. Je len na vašom rozhodnutí, aký stôl si vyberiete. Ak nemáte radi ostré hrany, vhodnou alternatívou sú práve oblé tvary okrúhleho stola. Navyše poskytuje viac priestoru v miestnosti a všetci zúčastnení sú od seba rovnako vzdialení.

Dominanta jedálne - miesto, kde sa schádza rodina

Dominanta jedálne – miesto, kde sa schádza rodina (Foto: PR)

Výber stoličiek

Rovnako ako pri výbere stola aj tu je dôležitá stabilita sedenia. Nechcete predsa uprostred jedla padnúť na zem. Treba myslieť na to, že vhodnejšie a pohodlnejšie na dlhšie sedenie sú čalúnené stoličky. Ak nemáte deti alebo sú už veľké, dopriať si môžete aj látkou potiahnuté sedenie, ak však máte doma drobcov, radšej sa mu vyhnite a zvoľte sedačky potiahnuté kožou, koženkou alebo ekokožou, ktoré sa jednoduchšie čistia. Dobrou alternatívou môžu byť aj ľahko čistiteľné látky. Základom je stoličky do jedálne najskôr otestovať, a to skôr, ako si ich odnesiete domov, pretože pekný vzhľad ešte nezaručí, že sa vám na nich bude aj dobre sedieť. Poradiť si môžete nechať aj od odborníkov v Albero nábytok, ktorí vám pomôžu lepšie sa zorientovať v tom, čo je pri výbere dôležité.

Minimalizmus doplnkov

Na priveľa doplnkov, sôch, váz a iných drobností rovno zabudnite.
V móde je minimalizmus, ktorý nabáda zbaviť sa zbytočností a ponechať si len to, čo skutočne potrebujeme a využívame. Zamerajte sa na jednoduché tvary, nerušivé, jemné farby a materiály.

Výhody jedálne v byte a dome

Ideálna je oddelená miestnosť, ktorá nie je súčasťou kuchyne ani obývačky. Vyvarujete sa tak rušivým faktorom a môžete sa plne sústrediť na spoločné stolovanie s najbližšími.

Ak nemáte k dispozícii samostatný priestor, kde si môžete dovoliť vytvoriť jedáleň, radšej ju situujte do kuchyne ako do obývačky. V obývacej izbe vás totiž bude rozptyľovať televízia, pri ruchu ktorej sa stratí čaro spoločného rodinného stolovania, a navyše sa môžete rozlúčiť aj s dobrým trávením.

Pri umiestnení stola v kuchyni pôsobí rušivo akurát pohľad na kopec špinavých riadov z varenia, ale výhoda je, že to nemáte ďaleko pri servírovaní. Navyše je takto jedáleň plná fantastických vôní hotového jedla, ktoré vás naladia na spoločnú večeru.

Text:PR